Ako je to s ochrannou lehotou pri DNP osobe, ktorá je momentálne PN a oslobodená od platenia?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ako je to s ochrannou lehotou pri DNP osobe, ktorá je momentálne PN a oslobodená od platenia?

Ak by si táto osoba prestala po ukončení PN platiť DNP a išla na ÚPSVaR na podporu a medzitým by otehotnela, aj vtedy sa na ňu uplatňuje táto ochranná lehota?

Či sa to týka len SZČO a zamestnankýň, ktoré prišli o prácu?

Ďakujem

Dobrý deň,

chce zrušiť DNP, t.j. neplatiť už DNP a požiadať o materské z ochrannej lehoty? Ak by stihla otehotnieť v ochrannej lehote, nárok by jej mohol vzniknúť, pokiaľ splní aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky.

Ak jej vznikne nové nemocenské poistenie, automaticky zanikne ochranná lehota a uplatnil by sa nárok na materské z nového nemocenského poistenia.

Nech si ale pozrie či bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Pri nároku na podporu musí splniť podmienku, že v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka