Brala by sa pri výpočte materského do úvahy aj vyššia mzda u nového zamestnávateľa?

Zodpovedané
7. máj 2024

Dobrý deň,

chcem Vás požiadať o pomoc pri výpočte materskej. Mám jeden pracovný pomer, kde mám hrubú mzdu 1500 EUR.

Keby sa teraz zamestnám na 90 dní inde so mzdou 2608 EUR, rátala by sa mi mzda aj z tohto príjmu?

V prvom zamestnaní sa splní podmienka 270 dní poistenia. Nástup na materskú je začiatkom októbra.

Ďakujem

Dobrý deň,

iba z jedného pracovného pomeru by sa počítala materská, nakoľko z druhého pracovného pomeru nárok nevznikne. V jednom zamestnaní by ste získali 270 dní nemocenského poistenia, v druhom nie. Nepôjde o súbeh materských. Ak by ste požiadali o materské z nového zamestnania, mohli by sa k nemu pripočítať dni nemocenského poistenia z prvého (keď aj trvajúceho).

Výpočet by bol z tohto nového zamestnania pokiaľ by sa platilo na nemocenské poistenie viac ako 90 dní, ale Sociálna poisťovňa by sa mohla zaoberať tým, či nešlo o účelovosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka