Za aké obdobie sa posudzuje priemer z platov pri preplatení starej dovolenky?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

počas roka nastalo navýšenie platu.

Za aké obdobie sa posudzuje priemer z platov pri preplatení starej dovolenky?

2 mesiace bola mzda nižšia, potom nastalo zvýšenie napr. 3 mesiace.

Z ktorých mesiacov bude priemer?

Ďakujem

Dobrý deň,

dovolenkový priemer sa vždy počíta podľa predchádzajúceho štvrťroku.

§ 134 Zákonníka práce
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

S prianím pekného dňa,
Lenka