Aké vitamíny by mal užívať 7-ročný športovec?

Zodpovedané
16. nov 2023

Dobrý deň,

mám 7-ročného syna - športovca, ktorý denne užíva vitamín D3 a multivitamín z GymBeam. Zloženie vitamínov prikladám nižšie.

Je to postačujúce?

Mali by sme ešte nejaký vitamín doplniť?

Syn má dobrú imunitu a býva chorý možno raz do roka. V tabletkovej forme neužije nič, preto sme zvolili cmúľacie tabletky. S tými problém nemá, keďže majú príjemnú chuť.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Oceňujem podávanie vitamínu D, ktorý má váčšina ľudí nedostatok. Odporúčam Vám ho zapíjať mliekom, alebo zajesť niečim tukovým, aby sa Dčko lepšie vstrebalo.

Multivitamínové doplnky majú sporné vstrebanie vzhľadom k tomu, že sú v nich pomiešané aj lipofilné (D, E,K a A) aj hydrofilné vitaminy (skupiny B a C).

Neodporúčam užívanie multivítamínov v jednej tablete. Skôr odporúčam pestrú a vyváženú stravu - ovocie, zelenina, mlieko, zdroj železa a pod. A ak je nejaký problém, doplňte si len konkrétny vitamín, ktorý chýba.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie