Koľko mcg kyseliny listovej sa má užívať na začiatku tehotenstva?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kyseliny listovej.

Koľko mcg kyseliny listovej je potrebné užívať na začiatku tehotenstva?

Je nejaká konkrétna, ktorú odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri zdravej tehotnej je vhodné užívať 400 až 800 µg kyseliny listovej denne. Nie je potrebné zvyšovať dávkovanie.

V tehotenstve stúpajú nároky na spotrebu železa a Omega 3 mastných kyselín. V priebehu tehotenstva sa požiadavka na jednotlivé minerály a stopové prvky mení. Ponuka vitamínov pre tehotné je na Slovensku pestrá, stačí si vybrať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič